چهارشنبه ۲۳ خرداد ۰۳

FDDI چیست؟ معرفی مفهوم شبکه های فیبر

۹۵ بازديد

شبکه های FDDI که مخفف Fiber Distributed Data Interface هستند ، یکی از انواع شبکه ها یا بهتر بگوییم یک نوع همبندی یا توپولوژی در شبکه های کامپیوتری هستند که برگرفته ای از توپولوژی حلقوی یا Ring هستند . در این نوع شبکه ها به جای استفاده از کابل های مسی یا مفتولی از فیبرهای نوری استفاده می شود ، در صورتیکه شما از کابل های مفتولی در این نوع توپولوژی استفاده کنید به CDDI یا Copper Distributed Data Interface تغییر نام خواهد داد .در مورد تفاوت FDDI با CDDI ، CDDI یا Copper Distributed Data Interface که به Twisted-Pair Physical Medium (Dependent( TP-PMD نیز معروف است،ورژن جدیدی از FDDI است که در آن بستر انتقال ،کابل های TP(هم STP و هم UDP) می باشد و داخل کابل ها از سیم های مسی یا مفتولی استفاده شده است.

 

با وجود اینکه CDDI ، ورژن جدید FDDI است اما در دنیا به عنوان یکی از محصولات FDDI شناخته نشده است که من فکر میکنم این بخاطر مزایایی است که FDDI نسبت به CDDI دارد مثل امنیت ، قابلیت اطمینان و کارایی یا performance بالا یی است که فیبر نوری دارد چرا که فیبر نوری از خود سیگنال منتشر نمی کند و در برابر فرکانس های رادیویی و اشعه های الکترومغناطیسی ایمن است . در دوره آموزش نتورک پلاس و در قسمت معرفی لایه های شبکه و البته توپولوژی های شبکه ، به بررسی توپولوژی FDDI خواهیم پرداخت.CDDI نیز همانند FDDI داده ها را با سرعت 100 MBPS منتقل می کند و از معماری Dual rings (یا همان دو خط یا اصطلاحا حلقه دوقلو ) برای افزایش redundancy استفاده می کند. از تفاوتهای CDDIبا FDDI ،مسافتی است که کابل مسی بدون افت سیگنال می تواند داده ها را منتقل کند،این مسافت در CDDI حداکثر تا 200 متر است اما همانطور که گفته شد در FDDI تا مسافت 20 کیلومتر بدون افت سیگنال می توانیم داده ها را منتقل کنیم

Fiber Distributed Data Interface

 

این توپولوژی نیز مانند توپولوژی های دیگر برای انتقال داده های خود در فیبرهای نوری بر اساس استانداردهای معتبر ANSI و ISO فعالیت میکند. این استانداردها و همچنین بستر فیبر موجود در این شبکه به ما اجازه می دهد که بتوانیم داده های خود را تا مسافت بیش از 20 کیلومتر بدون افت سیگنال بر روی رسانه انتقال بدهیم . همانطور که قبلا هم اشاره شد این نوع همبندی بر اساس همبندی حلوقی یا Ring پایه گذاری شده است اما در مواردی بسیار پیشرفته تر از همبندی حلوقی عمل میکند بطوریکه می تواند هزاران کاربر را پشتیبانی و در شبکه های گسترده به عنوان Backbone مورد استفاده قرار گیرد .آموزش لینوکس ، در FDDI دو عدد فیبر در امتداد هم وجود دارند که در واقع هر دوی این فیبرها به خودی خود یک همبندی حلقوی را تشکیل می دهند ، ایندو بصورت همزمان انتقال داده ها را انجام نمی دهند و یکی از آنها داده ها را انتقال داده ودیگری در نقش BAckup یا پشتیبان خط اول فعالیت میکند و در صورتیکه خط اول از مدار خارج شود ، خط دوم وارد مدار خواهد شد . خط اصلی می تواند سرعتی معادل 100 MBPS را پشتیبانی کند ، خط دوم نیز به همین ترتیب سرعتی معادل 100 mbps دارد ، در مواردی خاص ما میتوانیم سرعت ایندو را با هم ترکیب کرده و به سرعت 200 mbsp در شبکه دست پیدا کنیم .

 

این نوع همبندی ترکیبی شبکه خود ساخته دست کمیته استاندارد بین المللی آمریکا یا ANSC است و کاملا با مدل مفهومی OSI و هفت لایه آن مطالقت دارد .این همبندی ضمن می تواند در شبکه داخلی شما نیز مورد استفاده قرار بگیرد ، هم اکنون مدل های جدیدتری با عنوان FDDI-II ایجاد شده اند که بروز رسانی شده نسخه قبلی می باشند و قابلیت سویچینگ مدار یا Circuit Swirching به آنها اضافه شده است و بر حسب همین قابلیت میتوانند سیگنال های صورتی و تصویری را نیز منتقل کنند .

 

در مورد مفهوم سوئیچینگ مدار باید بگم که circuit switching متدولوژی است برای ارتباطات در شبکه. زمانی که دو گره در شبکه تصمیم به برقراری ارتباط (یا ایجاد session ) می گیرند،قبل از اینکه بین دو گره ارتباط برقرار شود ،کانالی ( یا circuit ) ایجاد می شود و این کانال ،برقراری رابطه را تا برقراری session ما تضمین می کند.

 

در واقع سوئیچینگ مدار به منظور مخابره ی بلادرنگ اطلاعات (مثل تلفن ) بکار می رود.از آنجایی که بین ارسال کننده و دریافت کننده یک اتصال فیزیکی وجود دارد،بنابراین در این روش هیچ تأخیری در مبادله اطلاعات وجود نخواهد داشت از اینرو زمانی که در شبکه های FDDI از سوئیچینگ مدار استفاده می کنیم میتوانیم تبادل داده های صوتی و تصویری را داشته باشیم چرا که تاخیر در تبادل اطلاعات نداریم ، آموزش MCSA ، DDI را میتوان ترکیبی از سه همبندی یا توپولوژی اصلی ستاره ای ، حلوقی و درختی عنوان کرد ، در این همبندی ترکیبی میتوان یک شبکه با بیش از 500 گره را به هم متصل کرد و باعث شد که نقاط ضعف هر یک از انواع توپولوژی ها مشخص و برطرف شوند . در حالت ترکیبی شما می توانید چندین ساختمان را تصور کنید که در داخل هر یک از توپولوژی حلوقی برای اتصال کامپیوترها به هم استفاده شده است و خود این ساختمان ها بوسیله یک لینک ارتباطی مستقیم یا به همدیگر متصل می شوند و تشکیل یک شبکه درختی را می دهند. توجه کنید که در هر حال توپولوژی قالب در این حالت حلقوی یا همان FDDI خواهد بود.

 

دو راه برای اتصال نودها در شبکهFDDI وجود دارد : SAS & DAS. در single attachment station) SAS) هر نود تنها یک کابل برای برقراری ارتباط با کانکتور دارد.در این ساختار هر نود فقط به رینگ اصلی (primary ring ) متصل می شود و انجام عملیات با سرعت 200mbps امکانپذیر نیست . اما در DAS شبکه ی FDDI ،هر گره دو اتصال دارد که این اتصالات میتونه nod to nod ، one nod and one connector یا one nod to two connector باشد.

 

درواقع در در DAS یا dual-attachment station دو پورت داریم که این دوپورت به دو رینگ (اصلی و فرعی ) وصل می شود.اتصالاتی که توسط DAS انجام می شود اتصالات مهمی است و در قسمتهای مهم و اساسی شبکه از این اتصال استفاده می شود.به طور کلی در یک شبکه هم از اتصالات SAS استفاده می شود هم از اتصالات DAS.که بیشتر شبکه های FDDI از ترکیبی از SAS و DAS استفاده میکنند.چرا که با ترکیب این دو می توان تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی کرد.

 

در واقع از آنجا که پیاده سازی SAS ارزانتر است در جاهایی ازشبکه از این اتصال استفاده می شود که در صورت بروز مشکل در آن قسمت ، برای کل شبکه مشکل جدی به وجود نیاید،از اینرو از این اتصال بیشتر در برقراری اتصال workstation ها با FDDI استفاده می شود .مثلا همانطور که در شکل مشاهده می کنید در صورت بروز مشکل اتصالات FDDI ،شبکه دچار مشکل جدی نمی شود و از کار نیز نخواهد افتاد.اما در مواردی که اتصالات اصلی در شبکه رو طراحی می کنیم (significant links ) دیگر قیمت را در نظر نمی گیریم و امنیت و اطمینان برایمان اولویت دارد،در این مواقع از DAS استفاده می کنیم.در شکل زیر تفاوت SAS با DAS را مشاهده می کنید.

وب سایت توسینسو

مزایای شبکه های FDDI

 

   سرعت بالایی دارد

   مسافت طولانی تا 20 کیلومتر را پوشش میدهد

   قابل مدیریت است و با همه ی پلتفرم ها کار میکند

   انعطاف پذیر ،میتوانیم از هر کدام از انواع 4 کابل استفاده کنیم

   fault tolerance دارد.fault tolerance یعنی خطاپذیری در شبکه .. این قابلیت این امکان را می دهد تا در صورتی که در dual ring مشکلی به وجود آید ،این مشکل تا حد امکان خطایابی و برطرف شود.یعنی اینکه در صورتیکه مشکلی بوجود، قدرت این رو شبکه ما دارد که بعد از بروز خطا هم به کارش ادامه بدهد.مثلا اگر در رینگ ،یکی از station ها دچار مشکل شود یا کابلی خراب شود،این قابلیت به dual ring ،به صورت اتوماتیک ،امکان بازگشت به single ring را می دهد.

 

از معایب آن به هزینه های بالای تجهیزات آن برای ارسال به سرعت 100 می توان اشاره کرد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.